Firma/Podnikání  < Titulní strana

8. 3. 2007

„Nejdříve musíte umět ohlídat výdaje“

Komora.cz (Hana Sassmannová)

 Traduje se, že když spadlo odpočívajícímu Isaacu Newtonovi na hlavu jablko, formuloval zákon a zemské gravitaci. Petr Herian formuloval o pár století později srovnatelně důležité zákony pro svět informací. Jeho systém Newton IT do 24 hodin dodá v elektronické či tištěné podobě všechny informace z médií podle zadání určitých parametrů (předmět, téma, časové rozpětí, klíčová slova atd.).  

KDYŽ SE NA ZAČÁTKU DEVADESÁTÝCH LET V ČESKU NAPLNO MLUVILO O POTŘEBĚ REFOREM A O UTAHOVÁNÍ OPASKŮ, BYL PETR HERIAN STUDENTEM. V ROCE 1995, KDY UŽ SE POLITICI ANI OBČANÉ DO BOLESTIVÝCH REFORMNÍCH KROKŮ TOLIK NEHRNULI, UTÁHL OPASEK SOBĚ A SVÉ RODINĚ. A POŘÁDNĚ. ZALOŽIL FIRMU, KTERÁ BYLA VE SVÉM OBORU PRŮKOPNÍ- KEM NA TRHU A PRVNÍCH PÁR LET NEVYDĚLÁVALA PRAKTICKY NIC.  

 „s takovými podmínkami, jaké jsou dnes, bych firmu nikdy nerozjel. Se všemi platbami a odvody, které platíme, s novým zákoníkem práce, se změnami v platbách nemocenské.“  

To byl docela razantní reformní krok ve vašem životě, nemyslíte?

To určitě. Pracovali jsme s kolegou Martinem Fryšem v IT a měli jsme vytvářet mimo jiné informační zázemí pro manažery společnosti Newton. V té době bylo obvyklé pracovat s výstřižky, tedy s obrazovou podobou informace. Všechny firmy, které v té době nabízely monitoring tisku, pracovaly s výstřižky z vydaných, vytištěných novin. To se nám nezdálo praktické. Výstřižek vám sice ukázal, jak zpráva v novinách vypadala, ale už s ním nebylo možné dál pracovat. My jsme se pokusili dojednat s redakcemi nákup článků v té podobě, v jaké je zpracuje autor. Chtěli jsme informace, ne výstřižky. Nedohodli jsme se nikde, ale redakce Lidových novin tehdy projevila zájem o vlastní elektronický archiv a nabídla nám, že pokud to dokážeme technologicky vyřešit, mohli bychom pro ni tento archiv vést. Takže jsme si s Martinem vzali domů stránky v postscriptovém formátu a louskali jsme to, až se nám povedlo je správně rozkódovat. Pak jsme vymysleli vlastní systém, který nám umožňoval monitoring ve stoprocentní kvalitě. Byli jsme mladí, technici, ale cítili jsme, že to bude úžasný byznys, že to všichni určitě budou chtít. Po dohodě s vlastníky Newtonu jsme založili dceřinou společnost, do které firma dala prostory a počítače a my know-how. No, a od té chvíle jsme asi dva roky pracovali za minimální mzdu. Nebo zadarmo.

Z čeho jste žil? Měl jste už v té době rodinu?

Rodinu jsem měl a postupně se rozrůstala, protože jsem rodinný typ a v téhle věci jsem měl vždycky jasno. Naštěstí jsem si jako vysokoškolák přivydělával, učil jsem software a s manželkou jsme měli také nějaké úspory. Jednu dobu jsme žili s pěti dětmi v bytě 2 + 1, ale nikdy jsem neměl pocit, že strádáme. A ani dnes si nemyslím, že to bylo na škodu, naopak.

Kolik podobných reformních kroků jste ještě musel ve firmě udělat?

Další přišel hned s první velkou zakázkou. Vyhráli jsme tehdy výběrové řízení pro Senát ČR, právě tím, že jsme jako jediní nabízeli elektronické a ne klasické výstřižkové zpracování. Jenže s touhle zakázkou přišla i velká změna. Klient chtěl mít monitoring každý den k dispozici už v půl osmé ráno. Takže jsme přestali pracovat jen ve dne. Jezdil jsem ve tři hodiny ráno do distribuce pro čerstvá vydání a ráno měli senátoři k dispozici desky s tím, co se ten den o nich psalo. Dneska už takhle umíme dodat nejen informace z celostátních titulů a z televizního a rozhlasového vysílání, ale i z regionálních deníků a regionálních rozhlasových stanic.

Musel jste v průběhu času nějak reformovat i sám sebe?

To přišlo až později, až po několika letech. Zpočátku firma rostla tak nějak sama, všichni  jsme se znali, hodně věcí fungovalo na osobních vztazích a dobré partě. Když mám být upřímný, svoje manažerské působení jsem stavěl nejspíš na zkušenostech, které jsem měl ze své předchozí práce s mládeží. Takový model „skautský vedoucí“. Po čase jsem stál před firmou se skoro 200 zaměstnanci a se dvěma zahraničními pobočkami. Do firmy přišli noví lidé, mimo okruh mých známých a přátel, najednou už nestačila historie otců zakladatelů. Pak ale přišla chvíle pro moji osobní manažerskou reformu. Musel jsem si za pochodu doplňovat manažerské vzdělání, protože firma už nemohla fungovat na tom, že se lidé znají a vědí, co kdo v kterém oddělení dělá a co si myslí. Dnes firma stojí nejen na lidech a kancelářích, ale také na propracovaném systému řízení.

Máte pobočky v sousedních státech. Jak z vašeho srovnání vychází české podnikatelské prostředí?

Podmínky asi nelze hodnotit obecně, mohu mluvit jenom z hlediska našeho oboru. Myslím, že v našem prostředí je trh velmi vyspělý. Na Slovensku je podnikání problematičtější po stránce legislativy i etiky. Spoustu energie tam musíte věnovat tomu, abyste přežil. V tuto chvíli tam probíhá boj o trh a podle mých zkušeností je veden velmi nevybranými prostředky. Včetně stížností na antimonopolní úřad a soudních žalob. Takže místo na trhu je nutno vybojovat v bitvách, které se ne zcela týkají samotné podstaty toho, co a v jaké kvalitě nabízíte. Vlastnímu byznysu se můžete věnovat až druhému v pořadí. V Polsku je naopak ve srovnání s Českem cítit, že trh je větší, víc se tam například projevuje cenová válka. Ale mediálně je trh vyspělejší. Noviny tam také dříve začaly s on-line verzemi. Na druhou stranu autorská legislativa je nedořešená, ale to je ostatně velký problém celého středoevropského prostoru. Myslím, že velká výhoda České republiky je v tom, že jsou tu opravdu šikovní lidé, v našem oboru rozhodně ano. Velmi šikovní programátoři. A když zvládnete technologii, tak konkurence není tak veliká.

Vypadáte jako spokojený podnikatel...

Já jsem spokojený podnikatel. Firma se rozvíjí, je tu dobrý tým, pořád něco nového vymýšlíme, mám dobré rodinné zázemí...

Nepřemýšlel jste nikdy o tom, že firmu přestěhujete na Slovensko kvůli rovné dani?

 Samozřejmě, že přemýšlel. Chvíli jsme se tou myšlenkou opravdu vážně zabývali, bylo by to vlastně jednoduché, zejména když máme na Slovensku pobočku. Ale největší odvody platíte za lidi, ve srovnání s tím je daňová zátěž firmy až na druhém místě. Já jsem navíc přesvědčený, že v našem oboru je důležité, aby v každé zemi dělali ten byznys místní lidé, je to o znalosti prostředí, o znalosti trhu. I když je pravda, že s takovými podmínkami, jaké jsou dnes, bych firmu nikdy nerozjel. Se všemi platbami a odvody, které platíme, s novým Zákoníkem práce, se změnami v platbách nemocenské – kdyby takové podmínky byly v době, kdy jsme s podnikáním začínali, nikdy bychom nedokázali vyrůst.

A co si myslíte o rovné dani?

Jsem pro, ale v pořadí potřebných reforem není pro mne rovná daň klíčová. Mnohem víc bych se zaměřil na výdajovou složku rozpočtu. Možná to souvisí i s osobní zkušeností, s tím obdobím, kdy jsme žili s pěti dětmi v malém bytě a s minimem prostředků. I v osobním životě je podle mě důležitější složka výdajová než příjmová, vždy máme „jen“ to, co máme. Ať je to hodně, nebo málo. Když dokážete uhlídat výdaje, tak většinou umíte lépe pracovat i s příjmy.

Jak se díváte na reformní plány nové vlády?

Reformy jednoznačně ano. Jak už jsem řekl, neoddaloval bych reformy související s výdajovou stránkou rozpočtu, konkrétně důchodovou reformu. Vyřešit ji budeme muset dříve nebo později a já myslím, že rozhodně raději teď, než až bude situace kritická. Přivítal bych stabilní prostředí ve zdravotnictví. Velmi vážně bych bral výzvu OSN k zahájení reforem v oblasti životního prostředí... Tak bychom mohli pokračovat.

Šel byste někdy do velké politiky?

Šel. A dělal bych ji reformně. Dokonce jsem už takovou nabídku dostal a vážně jsem o ní uvažoval. Ale prozatím jsem to odložil. Myslím, že teď je ještě moje místo ve firmě a hlavně v rodině. Politika může počkat.  

 

 Ing. Petr Herian (37)
Zaujalo mě

Je to už několik měsíců, co jsem sledoval večerní zpravodajskou relaci. Hlasatelka právě informovala o kruté zimě v Rusku, kde nefungovaly dodávky energií a lidé tam zoufale sháněli dřevo na topení, aby se alespoň trochu zahřáli. A jak to tak bývá, objevili se ve městech překupníci s topivem, kteří prodávali dřevo za několikanásobek tržní ceny. Určitě bych si této obyčejné zprávy ani nevšiml, kdyby jedna z mých školou povinných dcer nepoznamenala: „Těm lidem by přece měli prodávat dřevo na topení za nižší cenu než je běžné, když je v jejich zemi krutá zima a nefunguje jim elektrika ani plyn. Proč ho prodávají s několikanásobnou přirážkou ?“ Jak přirozené a srozumitelné. To jen já občas zapomenu svým dětem vysvětlit, jak se stát opravdu bohatým.

Událost měsíce
42. Mezinárodní kongres monitoringových agentur


Fédération Internationale des Bureaux d´Extraits de Presse

Václav Havel převzal patronát nad konáním 42. mezinárodního kongresu FIBEP (Fédération Internationale des Bureaux d´Extraits de Presse) v Praze. „Vaše krásné město očekává v příštím roce účastníky kongresu ze 40 zemí světa," sděluje Joachim von Beust, generální tajemník a hospodář FIBEP, a dodává: " Prahu jsme si vybrali proto, že v České republice je naším dobrým partnerem společnost NEWTON I.T., která se může zhostit náročné úlohy hostitele a pořadatele.“ http://www.newtonit.cz

Odkaz měsíce
Internetový obchod s hračkami
Sedm let jsme na trhu...
http://www.svethracek.cz
Diář akcí
Pondělí 19. června 2007
Zastupitelstvo MČ Praha 20 Horní Počernice

Zasedání zastupitelstva městské části se koná od 17:00 hod. v Kulturním centru Domeček. http://www.pocernice.cz/

Úterý 20. června 2007
Studio Česko

Od 15:35 hod. budu hostem moderátora Ondřeje Černého v pořadu Studio Česko.
Bude to rozhlasová premiéra :-)
A hned 25 minut živého vysílání...
To bude hukot :-)
http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/

Čtvrtek 22. června 2007
ČT 1 pořad POKR

Newton IT bude v tomto pořadu spolu s Technickou univerzitou v Liberci prezentovat systém na automatické rozpoznávání řeči.
POKR - POstřehy, Komentáře a Rady pro podnikatele. Pořad pro podporu a rozvoj podnikání. http://www.ceskatelevize.cz/

Čtvrtek 28. června 2007
ZŠ Stoliňská slaví 220 let

Základní škola Stoliňská v Horních Počernicích oslaví 220 let od svého založení. Začátek slavnosti je ve 14:00 hod. http://www.zschvaly.wz.cz/

Copyright © 2006 - 2008 Petr Herian - všechna práva vyhrazena.Životopis | Z médií | Obrazem | Odkazy | Kontakt