Firma/Podnikání  < Titulní strana

5. 4. 2005

Petr Herian kráčí za svým vzorem Newtonem

Svět vědy

Je to celkem jasná paralela. Angličan sir Isaac Newton vyzkoumal a naformuloval ve druhé polovině 17. a první třetině 18. století zákony mechaniky a gravitace, čímž umožnil světové vědě průlomové prozření do říše fyziky. Čech Petr Herian (35) vytvořil na přelomu 20. a 21. století průlom do světa informací.

Jeho systém nese značku Newton IT. Fyzika je základním kamenem podstaty poznání okolního světa. Informace jsou zurčivou krví současné společnosti a informační převaha je základem k přesné analýze a k vítězství v konkurenčním prostředí. Není ta paralela mezi Newtonem a Herianem nadnesená? Není. Tvrdit opak je výrazem nemístné a škodlivé skromnosti (která nám Čechům tak sluší). Petr Herian byl navržen svou firmou a s podporou řady významných osobností na prestižní cenu Manažer roku, kterou uděluje každoročně Svaz průmyslu a dopravy ČR. Systém Newton IT byl patentován v roce 1997. Nyní je už tak známý a renomovaný, že je favoritem ve výběrovém řízení na vytvoření elektronického informačního systému pro centrálu Evropské unie v Bruselu. Jeho vývoj pokračuje, například aktivním podílem na digitálním zpracování hlasu. Jednoznačně získává uznání ze strany vědců a byznysmenů. U prvních proto, že spojení špičkového firemního managementu s náročnými technologiemi je vědou. U druhých proto, že efektivní využití informací a datových základen je cestou k velkým penězům. Do 24 hodin systém dodá v elektronické či tištěné podobě všechny informace z médií podle zadání určitých parametrů (předmět, téma, časové rozpětí, klíčová slova atd.). Svět vědy se ptá Petra Heriana.

* Kdy systém vznikl?

V roce 1994 jsme ho začali vytvářet s kamarádem Martinem Fryšem, který je profesí programátor. Trvalo nám to dva roky.

* Proč vznikl?

Společnost Newton je holding, jehož oborem jsou finance, investice a poradenství. Nastoupil jsem do ní v roce 1994 po škole jako specialista na informační technologie a měl jsem zajišťovat určité služby v tomto oboru. Přitom holding současně potřeboval pro firmy celé skupiny kvalitní elektronický archiv informací. Začali jsme ho vymýšlet. Holding se však v roce 1995 ocitl v situaci, kdy potřeboval nápady, jak restrukturalizovat své aktivity a najít cestu k efektivnějšímu rozvoji. A tak jsem přišel s myšlenkou založit dceřinou společnost Newton IT, která bude umět stáhnout všechny informace z médií a zase je "zobchodovat" na základě zakázek, které získáme. Začali jsme ve třech. Vyvinulo se to tak, že nyní je Newton IT s. r. o. dominantní složkou holdingu se 180 zaměstnanci. Role jsou jasně dány. Newton "otáčí" peníze, Newton IT informace.

* To zní jako echo dob, kdy existovaly výstřižkové služby...

Svým způsobem máte pravdu. Jenže náš systém je elektronický, počítačový, velmi variabilní, flexibilní, rychlý, prostě jiný. Neostýchám se říci výjimečný.

* Jak tedy vznikl?

Hlavní filozofií byl a je dokonalý, rychlý a přesný informační servis. Zjistili jsme, že články získávané z redakčních systémů médií se často dost liší od toho, co se ráno fyzicky objeví v novinách - to v případě denního tisku - nebo ve stáncích v případě časopisů s týdenní a delší periodicitou. Celý ten fígl spočíval v tom, že jsme měli nápad, jak udělat softwarovou analýzu celých stránek médií v postskriptovém formátu. Dnes umíme "vypreparovat" články z novin či časopisů v podobě, v jaké jdou po konečném lay-outu se všemi změnami do tiskárny, a to bez obrázků, log a další sloupcové grafiky. Prostě jen titulky, text, autor, vše podstatné, čistá práce. Tím jsme získali asi jedenapůlroční náskok před konkurencí, jíž se to nepovedlo. A mezitím jsme v rozhodující míře ovládli trh a zdokonalili systém.

* To zní jednoduše...

Jistě. Kouzlo většiny velkých věcí spočívá v jednoduchosti, ale musíte mít ten správný nápad. Potom se tomu začne říkat know-how...

* Jací jsou vaši zákazníci?

Dnes jich máme kolem 650, stále přibývají a jsou to samé dobré adresy. Senát, ministerstva, média, banky, velké firmy. Nyní rozšiřujeme svou nabídku pro malé a střední firmy, protože v nich vidíme velký a pružný potenciál v budoucí práci s informacemi. Počet konkrétních uživatelů, kteří denně využívají náš systém, je ve statisících.

* Vy ale nejste vzděláním počítačový expert...

Ne. Moji rodiče nesměli studovat, a proto mě přemluvili, abych šel na učňák s maturitou. Dělal jsem měřicí a regulační techniku. Prostě abych měl co do vzdělání nějakou "tutovku". Ale na vysokou mě vzali a na ČVUT jsem vystudoval strojařinu. Až na fakultě jsem se setkal s počítačem a dost mě to vzalo... Ovšem to newtonovské know-how je také spojeno s Martinem Fryšem, který je v programování profík.

* Slyšeli jsme historku, že systém Newton, který obdivuje Evropa a nestíhá ho, jste vytvořili zadarmo. Je to pravda?

V podstatě ano. Byla to tak trochu furiantská záležitost. Já jsem tomu nápadu natolik neochvějně věřil, že jsem se na dva roky vzdal jakékoli mzdy za tuhle práci. Jsem prostě životním založením optimista. Za to, že jsme s Martinem dělali jako více méně "bokovku" IT služby pro firmy, jsme měli k dispozici počítačové vybavení, prostory a podobně. První mzdu za práci na systému Newton IT jsem si jako jednatel "eseróčka" nechal vyplatit až tehdy, když společnost začala mít příjmy. Jednoduché to nebylo. Vstával jsem taky ráno ve tři hodiny a jel jsem si na nějaký distribuční bod pro noviny, abych zjistil, jestli se naše výstupy neliší od výtisků, které dostane čtenář. Vůbec toho nelituju, už se mi to všechno vrátilo.

* Z čeho jste ty dva roky žil?

Jednak z úspor, protože jako student ČVUT jsem pracoval. Učil jsem zaměstnance Komerční banky práci s počítačem. Další peníze do rozpočtu dodala manželka. Pracovala jako zdravotní sestra. Dneska by mě asi neuživila, tenkrát to jakž takž šlo. Uměli jsme své životní náklady minimalizovat a ani teď nemám problém žít s pocitem, že peníze nejsou to hlavní. I když dneska vydělávám dost, abych uživil rodinu, v níž vychováváme pět dětí. Tři holky ve věku jedenáct, devět a sedm let a dva kluky, dvojčata, jimž je pět let.

* Vraťme se ještě k Newton IT. Expandujete, máte už pobočky na Slovensku a v Polsku, pozitivně vás vnímá celá EU. Jak si stojíte proti evropským konkurentům?

Zatím celkem dobře, protože konkurenti v Evropě nemají systémy našeho typu. Jsou schopni dodávat soubory skenovaných článků, což je modernizovanější forma výstřižkové služby. My jsme někde jinde. Doma máme konkurenta jednoho, ale ve většině parametrů jsme lepší.

* To je skoro idylické prostředí pro váš byznys...

Je to asi tak, jako když lyžujete v italských Dolomitech. Sjezdovky jsou super upravené. Sníh bezva. Infrastruktura dokonalá. Svítí slunce, je azzuro. Ale není tak teplo, abyste mohli lyžovat v krátkých rukávech, a když si poctivě sjedete ze dvou tisíc metrů nad mořem osm kiláků dolů ke kabince, tak jste pěkně zavlhlý, ale spokojený. Jdete do toho znovu, ale s nasazením, protože můžete upadnout na každém metru.

* Expandujete, mj. i do ciziny, má to očekávaný efekt?

Má. Nejdřív jsme si chtěli ověřit na Slovensku a pak v Polsku, jak nás bude cizina vnímat. Byl to test, jakého rozvoje jsme schopni. Zjistili jsme, že v těch zemích technologie podobné naší nejsou a nikdo je tam nedodává. Na Slovensku a v Polsku máme už 60 zaměstnanců a přemýšlíme, co dál. Tím druhým je poskytovat služby s vyšší přidanou hodnotou. Dnes už umíme uspokojit i komplikované specializované zakázky na monitoring a mediální analýzy, protože naším dalším trumfem je spojení specialistů a analytiků s obrovskou datovou základnou. Výstupy v angličtině pro nás nejsou problémem.

* Jako špičkový manažer na této úrovni byznysu prý už nemůžete být normální člověk...?

Já s tím problém nemám. Pracovat musím hodně. Můj život má tři pilíře. Firmu, rodinu a společenskou angažovanost. Firma mi dělá radost. Roste a daří se. Odchází od nás jen velmi málo lidí, zůstávají všichni, kteří s námi začínali. Baví mě chodit do práce, kde je klima loajality a atmosféra skoro rodinná. Je to dobré znamení. Vážím si toho. Moje početná rodina je moje největší radost, ze které čerpám hodně energie. Žijeme v Horních Počernicích, kde jsem vyrostl, a mám stále lepší pocit, že to není jen místo k bydlení. Je to občanská komunita v tom nejlepším slova smyslu. Snažím se být v té smysluplnosti aktivní. Pracuji jako radní pro školství a kulturu. Vzdělání a rozhled považuji za důležité z hlediska budování znalostní ekonomiky. A to rozhodně nejenom proto, že produkty NEWTON IT se v takovém prostředí lépe zhodnotí...

Zaujalo mě

Je to už několik měsíců, co jsem sledoval večerní zpravodajskou relaci. Hlasatelka právě informovala o kruté zimě v Rusku, kde nefungovaly dodávky energií a lidé tam zoufale sháněli dřevo na topení, aby se alespoň trochu zahřáli. A jak to tak bývá, objevili se ve městech překupníci s topivem, kteří prodávali dřevo za několikanásobek tržní ceny. Určitě bych si této obyčejné zprávy ani nevšiml, kdyby jedna z mých školou povinných dcer nepoznamenala: „Těm lidem by přece měli prodávat dřevo na topení za nižší cenu než je běžné, když je v jejich zemi krutá zima a nefunguje jim elektrika ani plyn. Proč ho prodávají s několikanásobnou přirážkou ?“ Jak přirozené a srozumitelné. To jen já občas zapomenu svým dětem vysvětlit, jak se stát opravdu bohatým.

Událost měsíce
42. Mezinárodní kongres monitoringových agentur


Fédération Internationale des Bureaux d´Extraits de Presse

Václav Havel převzal patronát nad konáním 42. mezinárodního kongresu FIBEP (Fédération Internationale des Bureaux d´Extraits de Presse) v Praze. „Vaše krásné město očekává v příštím roce účastníky kongresu ze 40 zemí světa," sděluje Joachim von Beust, generální tajemník a hospodář FIBEP, a dodává: " Prahu jsme si vybrali proto, že v České republice je naším dobrým partnerem společnost NEWTON I.T., která se může zhostit náročné úlohy hostitele a pořadatele.“ http://www.newtonit.cz

Odkaz měsíce
Internetový obchod s hračkami
Sedm let jsme na trhu...
http://www.svethracek.cz
Diář akcí
Pondělí 19. června 2007
Zastupitelstvo MČ Praha 20 Horní Počernice

Zasedání zastupitelstva městské části se koná od 17:00 hod. v Kulturním centru Domeček. http://www.pocernice.cz/

Úterý 20. června 2007
Studio Česko

Od 15:35 hod. budu hostem moderátora Ondřeje Černého v pořadu Studio Česko.
Bude to rozhlasová premiéra :-)
A hned 25 minut živého vysílání...
To bude hukot :-)
http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/

Čtvrtek 22. června 2007
ČT 1 pořad POKR

Newton IT bude v tomto pořadu spolu s Technickou univerzitou v Liberci prezentovat systém na automatické rozpoznávání řeči.
POKR - POstřehy, Komentáře a Rady pro podnikatele. Pořad pro podporu a rozvoj podnikání. http://www.ceskatelevize.cz/

Čtvrtek 28. června 2007
ZŠ Stoliňská slaví 220 let

Základní škola Stoliňská v Horních Počernicích oslaví 220 let od svého založení. Začátek slavnosti je ve 14:00 hod. http://www.zschvaly.wz.cz/

Copyright © 2006 - 2008 Petr Herian - všechna práva vyhrazena.Životopis | Z médií | Obrazem | Odkazy | Kontakt