Firma/Podnikání  < Titulní strana

6. 6. 2007

Automatické rozpoznávání řeči zaměřené na češtinu

NEWTON INFORMATION TECHNOLOGY, s.r.o.

Praha, 6. června 2007 – Společnost NEWTON I.T. a Technická univerzita v Liberci dnes představily systém na monitoring, indexaci a vyhledávání informací v českých multimediálních datech  s využitím automatického rozpoznávání řeči  a aplikaci hlasových technologií pro získávání doslovných přepisů ze zpravodajských a publicistických televizních a rozhlasových pořadů.

Na dnešní prezentaci v sídle společnosti NEWTON I.T. zástupci obou institucí názorně předvedli, jak pomocí technologie na automatické rozpoznávání řeči vyhledávat požadované informace přímo v audio a video záznamech.  

Zástupci společnost NEWTON I.T. a univerzity z Liberce prezentovali modulový systém, který umožňuje při dostatečné kvalitě záznamu až trojnásobně zrychlit pořizování doslovných přepisů.

„Jedná se o průlom v přepisu mluveného slova. Díky této technologii, můžeme významně rozšířit počet přepisovaných televizních a rozhlasových pořadů. Nejde již jen o výzkum, ale o reálné nasazení tohoto systému v praxi“, uvedl Petr Pazour, výrobní a technický ředitel společnosti NEWTON I.T., která se zabývá monitoringem médií.

„Výzkumem hlasových technologií se tým na Ústavu informačních technologií a elektroniky na Technické univerzitě v Liberci zabývá od roku 1993. Díky ohebnosti jazyka, čeština vyžaduje přibližně 20x větší inventář slovních tvarů než angličtina," sděluje profesor Jan Nouza z technické univerzity. " Exkluzivní spolupráce s NEWTON I.T. a pilotní nasazení nové technologie do procesů přepisů hlasu do textu v NEWTON I.T., nám přinese neocenitelnou zpětnou vazbu, kterou využijeme pro další zlepšování naší technologie.“ Dodává Jindřich Žďárský, vedoucí projektu na technické univerzitě v Liberci.

Výzkumný tým z Liberce je známý například díky vývoji prvního českého hlasového informačního systému pracujícího po telefonu. Za program MyVoice, který umožňuje handicapovaným lidem ovládat počítač hlasem, získal tým profesora Jana Nouzy ocenění Vládního výboru pro postižené.

Petr Herian, dlouholetý ředitel a spoluvlastník NEWTON I.T.,  přirovnal nasazení aplikace systému na rozpoznávání mluveného slova v češtině k době, kdy před 12 lety na trh přicházely první OCR technologie pracující s českým jazykem. „Od exkluzivní spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci si slibujeme další postupné zdokonalování tohoto systému, který již dnes u vybraných pořadů z televize či rozhlasu přesahuje 90% úspěšnosti rozpoznávání mluveného slova“, dodává Petr  Herian. „Využití této technologie znamená obrovský skok  ve vývoji zpracování přepisu hlasu do textu a to i v mezinárodním srovnání a konkurenci.“

NEWTON I.T. má 200 zaměstnanců v Praze, Opavě, Jindřichově Hradci, Bratislavě a ve Varšavě.
NEWTON I.T. se zabývá monitoringem tisku, rozhlasového a televizního vysílání a internetových zdrojů. Vytváří  mediální analýzy.
NEWTON I.T. zásadně respektuje Autorský zákon. Vlastní unikátní digitální archiv, který obsahuje 45 mil. zpráv, jejichž počet se denně, díky aktuálnímu monitoringu médií, rozrůstá o 50 tisíc příspěvků.
NEWTON I.T. je zisková, finančně zdravá a sociálně odpovědná firma. Podporuje řadu neziskových organizací a zakládá si na firemním dárcovství.
NEWTON I.T. působí na trhu v ČR a v zahraničí již 12 let.

Technická univerzita v Liberci - Ústav informačních technologií a elektroniky, Fakulta mechatroniky.
Výzkumný tým  pod vedením prof. Ing. Jana Nouzy, CSc má 12 odborných pracovníků (včetně doktorandů). Vedoucím projektu automatického rozpoznávání řeči se zaměřením na češtinu je ing. Jindřich Žďárský, Ph.D.
Výzkumný tým je zapojen v národních a evropských programech výzkumu, spolupracuje se zahraničními týmy (Dánsko, Švýcarsko, Španělsko, Francie…). Výsledkem práce týmu jsou vedle publikací i realizované aplikace jako např.:
InfoCity(1999) - historicky první český informační systém založený na telefonním dialogu s počítačem
MyVoice (2005) – hlasové ovládání počítače pro hendikepované

Výzkumná témata:

Zaujalo mě

Je to už několik měsíců, co jsem sledoval večerní zpravodajskou relaci. Hlasatelka právě informovala o kruté zimě v Rusku, kde nefungovaly dodávky energií a lidé tam zoufale sháněli dřevo na topení, aby se alespoň trochu zahřáli. A jak to tak bývá, objevili se ve městech překupníci s topivem, kteří prodávali dřevo za několikanásobek tržní ceny. Určitě bych si této obyčejné zprávy ani nevšiml, kdyby jedna z mých školou povinných dcer nepoznamenala: „Těm lidem by přece měli prodávat dřevo na topení za nižší cenu než je běžné, když je v jejich zemi krutá zima a nefunguje jim elektrika ani plyn. Proč ho prodávají s několikanásobnou přirážkou ?“ Jak přirozené a srozumitelné. To jen já občas zapomenu svým dětem vysvětlit, jak se stát opravdu bohatým.

Událost měsíce
42. Mezinárodní kongres monitoringových agentur


Fédération Internationale des Bureaux d´Extraits de Presse

Václav Havel převzal patronát nad konáním 42. mezinárodního kongresu FIBEP (Fédération Internationale des Bureaux d´Extraits de Presse) v Praze. „Vaše krásné město očekává v příštím roce účastníky kongresu ze 40 zemí světa," sděluje Joachim von Beust, generální tajemník a hospodář FIBEP, a dodává: " Prahu jsme si vybrali proto, že v České republice je naším dobrým partnerem společnost NEWTON I.T., která se může zhostit náročné úlohy hostitele a pořadatele.“ http://www.newtonit.cz

Odkaz měsíce
Internetový obchod s hračkami
Sedm let jsme na trhu...
http://www.svethracek.cz
Diář akcí
Pondělí 19. června 2007
Zastupitelstvo MČ Praha 20 Horní Počernice

Zasedání zastupitelstva městské části se koná od 17:00 hod. v Kulturním centru Domeček. http://www.pocernice.cz/

Úterý 20. června 2007
Studio Česko

Od 15:35 hod. budu hostem moderátora Ondřeje Černého v pořadu Studio Česko.
Bude to rozhlasová premiéra :-)
A hned 25 minut živého vysílání...
To bude hukot :-)
http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/

Čtvrtek 22. června 2007
ČT 1 pořad POKR

Newton IT bude v tomto pořadu spolu s Technickou univerzitou v Liberci prezentovat systém na automatické rozpoznávání řeči.
POKR - POstřehy, Komentáře a Rady pro podnikatele. Pořad pro podporu a rozvoj podnikání. http://www.ceskatelevize.cz/

Čtvrtek 28. června 2007
ZŠ Stoliňská slaví 220 let

Základní škola Stoliňská v Horních Počernicích oslaví 220 let od svého založení. Začátek slavnosti je ve 14:00 hod. http://www.zschvaly.wz.cz/

Copyright © 2006 - 2008 Petr Herian - všechna práva vyhrazena.Životopis | Z médií | Obrazem | Odkazy | Kontakt