Politika/Společnost  < Titulní strana

13. 11. 2005

Strašidelný bál v Počernicích

Hornopočernický zpravodaj

Kdo se náhodou připletl v nedělní podvečer 13. listopadu před sokolovnu v Horních Počernicích, zůstal zřejmě zaskočeně stát. Podobnou přehlídku bizarních a strašidelných postaviček potkáte v našich podmínkách na ulici opravdu jen ve zcela výjimečných případech. Hastrmani, bubáci, čerti, hejkalové, trpaslíci nebo rytíři s chybějící hlavou, kterým konkurovali něžné bludičky a bílé paní, se právě s lampiony a lucerničkami v rukou houfovali na svůj historicky první strašidelný průvod napříč Počernicemi.

Strašidelné reje zahájili právě u sokolovny, kde nejprve bílé paní za svitu svíček rozdaly kolegům ze strašidelné říše bonbóny na posilněnou, aby je posléze nohy, křídla a košťata dopravily do háječku k čarovné jeskyni, kde se nejen lehce strašilo, ale i příjemně mlsalo. Trpaslíci na další štaci sice usilovně pracovali, ale i jim ještě zbyla energie na to, aby svým kolegům, strašidlům na pochodu, udělali radost sladkým čokoládovým penízem. Perníková chaloupka se nakonec stala v celém mumraji oázou klidu. Sympatická ježibaba unaveným poutníkům nabídla perníček a směrovala je už k cíli průvodu v Kulturním centru Domeček.

Dostat se ovšem na strašidelnou diskotéku přímo do Domečku chtělo nejen energii k chůzi, ale i značnou odvahu, protože vstoupit jste mohli jedině tajemnou jeskyní, kde příchozí čekal zásadní problém. V jeskyni totiž mohutně chrápal spící drak! Nicméně, kdo kolem něho prošel, užil si senzační finále průvodu v Domečku. Dětský divadelní soubor Počerníčci tu zazpíval písničky z pohádky O čertech, čerticích, Fouskovi a sušené Borůvce a herci z divadelního souboru Mladí a neškodní je doplnili čarodějným rejem se zpěvy a tanci.

Strašidelný průvod se líbil. Přítomná strašidla se v mnoha případech módila už od samého rána, v rodinách se proto narychlo šilo nebo hrabalo na půdách v šatnících po babičce. A určitě to stálo za to, protože jak si s troškou závisti povzdechla i jedna z maminek, která s dětmi přijela z Černého Mostu: „U vás se pořád něco děje. A protože naše děti už zjistily, že je to mnohem zábavnější, než nuda na sídlišti, neustále nás doma přesvědčují, že jestli pro ně chceme udělat něco opravdu dobrého, musíme se k vám do Horních Počernic  přestěhovat!“

Kalendář zajímavých akcí pro veřejnost je v Horních Počernicích tak bohatý, že mnohé jiné obce mohou jen závidět. V posledním roce k nim přibyly některé nové, které mají jedno specifikum – při jejich vymýšlení a přípravě spojili síly lidé z různých organizací a spolků, kteří se dříve neznali. I když důležitou roli hraje vždy kulturní centrum Domeček, hlavu i ruce k dílu přiložili nejen ředitelka Hana Čížková se svým týmem, ale mnoho dalších. Prostě proto, že jim není jedno, jak se v Horních Počernicích žije.

S KC Domeček a jeho profesionálním zázemím a dlouholetými zkušenostmi spojily síly klub MUM reprezentovaný Katkou Trutnovskou a Jarkou Schmidtovou, počerničtí Skauti vedení Karlem Wágnerem, Zvláštní a pomocná škola Bártlova s ředitelkou Alžbětou Cibochovou, občanské sdružení VOX vedené Janem Bajerem i ochotnický divadelní soubor Právě začínáme, jehož členové dokázali už několikrát v režii Jany Sůvové nastudovat v rekordním čase příležitostné divadelní hříčky Hany Sassmannové, a další nadšenci, v pozvánkách k těmto akcím lakonicky označení „a přátelé“.

Prvotním impulsem, který stál u zrodu této spolupráce, byla inspirace z francouzského Mions, kde – podle vyprávění jeho reprezentantů - běh věcí veřejných je udáván nejen na zasedáních komunálních politiků místní radnice, ale v mnoha neformálních debatách a na základě konsensu lidí se širokou škálou politických názorů, jejichž zájem je v konečném důsledku obdobný – kvalita života v obci, kde žijí. Schopnost domluvit se a spojit síly pro nejlepší řešení by ostatně měla být předností lokální politiky. Díky takové spolupráci se zrodilo například Putování od Ludmily k Václavovi, jarní dobročinná akce Počernické kuře nebo Strašidelný průvod.

Zaujalo mě

Je to už několik měsíců, co jsem sledoval večerní zpravodajskou relaci. Hlasatelka právě informovala o kruté zimě v Rusku, kde nefungovaly dodávky energií a lidé tam zoufale sháněli dřevo na topení, aby se alespoň trochu zahřáli. A jak to tak bývá, objevili se ve městech překupníci s topivem, kteří prodávali dřevo za několikanásobek tržní ceny. Určitě bych si této obyčejné zprávy ani nevšiml, kdyby jedna z mých školou povinných dcer nepoznamenala: „Těm lidem by přece měli prodávat dřevo na topení za nižší cenu než je běžné, když je v jejich zemi krutá zima a nefunguje jim elektrika ani plyn. Proč ho prodávají s několikanásobnou přirážkou ?“ Jak přirozené a srozumitelné. To jen já občas zapomenu svým dětem vysvětlit, jak se stát opravdu bohatým.

Událost měsíce
42. Mezinárodní kongres monitoringových agentur


Fédération Internationale des Bureaux d´Extraits de Presse

Václav Havel převzal patronát nad konáním 42. mezinárodního kongresu FIBEP (Fédération Internationale des Bureaux d´Extraits de Presse) v Praze. „Vaše krásné město očekává v příštím roce účastníky kongresu ze 40 zemí světa," sděluje Joachim von Beust, generální tajemník a hospodář FIBEP, a dodává: " Prahu jsme si vybrali proto, že v České republice je naším dobrým partnerem společnost NEWTON I.T., která se může zhostit náročné úlohy hostitele a pořadatele.“ http://www.newtonit.cz

Odkaz měsíce
Internetový obchod s hračkami
Sedm let jsme na trhu...
http://www.svethracek.cz
Diář akcí
Pondělí 19. června 2007
Zastupitelstvo MČ Praha 20 Horní Počernice

Zasedání zastupitelstva městské části se koná od 17:00 hod. v Kulturním centru Domeček. http://www.pocernice.cz/

Úterý 20. června 2007
Studio Česko

Od 15:35 hod. budu hostem moderátora Ondřeje Černého v pořadu Studio Česko.
Bude to rozhlasová premiéra :-)
A hned 25 minut živého vysílání...
To bude hukot :-)
http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/

Čtvrtek 22. června 2007
ČT 1 pořad POKR

Newton IT bude v tomto pořadu spolu s Technickou univerzitou v Liberci prezentovat systém na automatické rozpoznávání řeči.
POKR - POstřehy, Komentáře a Rady pro podnikatele. Pořad pro podporu a rozvoj podnikání. http://www.ceskatelevize.cz/

Čtvrtek 28. června 2007
ZŠ Stoliňská slaví 220 let

Základní škola Stoliňská v Horních Počernicích oslaví 220 let od svého založení. Začátek slavnosti je ve 14:00 hod. http://www.zschvaly.wz.cz/

Copyright © 2006 - 2008 Petr Herian - všechna práva vyhrazena.Životopis | Z médií | Obrazem | Odkazy | Kontakt