Politika/Společnost  < Titulní strana

12. 4. 2005

Problémům se snažíme předcházet

Večerník Praha

O současné situaci v oblasti školství a výchovy v Praze 20, hovoříme se zastupitelem a radním, předsedou Komise pro školství a mládež, Ing. Petrem Herianem. Patří k Hornopočernickým usedlíkům, počítá se mezi místní občanské aktivisty, je otcem pěti dětí a ředitelem významné firmy v oboru monitoringu médií.

Co je zajímavého v oblasti školství a výchovy ve vaší městské části?

Můžeme se pochlubit pestře programově zastoupeným základním školstvím. Máme ZŠ jazykovou (ZŠ Ratibořická), sportovní (ZŠ Chodovická), výtvarnou (ZŠ Stoliňská), rodinnou (ZŠ Spojenců) a speciální (ZŠ Bártlova). Střední školy reprezentuje osmileté Gymnázium C hodovická a Střední odborná škola pro administrativu Evropské unie. Dobře rozmístěny jsou tři mateřské školky (MŠ U rybníčku, MŠ Chodovická a MŠ Spojenců). Jako okrajová pražská městská část máme všechna školská zařízení dostatečně naplněna a díky plánované rozsáhlé bytové zástavbě, neočekáváme v blízké budoucnosti na našich školách úbytek dětí. V Horních Počernicích úspěšně pracuje Kulturní centrum Domeček, Dům dětí a mládeže, Základní umělecká škola a také kroužky a organizace pro děti a mládež. Atmosféra malého města a bohatá nabídka občanských aktivit, vytváří hodnotné prostředí pro výchovu mládeže.

Uveďte, prosím, příklad.

Třeba 27. skautské středisko Oheň se může pochlubit opakovanou účastí oddílů skautů a skautek v celorepublikovém finále závodu skautských dovedností. Velké oblibě se těší oddíly TJ Sokol Horní Počernice a mládežnická kopaná v klubu SC Xaverov. Více jak třicetiletou tradici mají počernické mládežnické divadelní soubory. O provoz mateřského centra se stará občanské sdružení MUM, zatímco občanské sdružení VOX pořádá koncerty vážné hudby, cestopisné večery a vlastivědné vycházky do okolí. Pohybové kroužky pro děti připravuje Studio Salute, předškolní děti navštěvují kroužek Svišť. Velmi si vážím ochoty každého, kdo pro naše děti připravuje zajímavé akce a pomáhá organizovat jejich volný čas. Tomu patří náš velký dík.

To nemáte žádné problémy?

Máme, ale snažíme se jim předcházet. Třeba tím, že jsme v loňském roce vybudovali tři krásná hřiště s umělým povrchem a dobrým vybavením. Každý rok formou grantů podporujeme sportovní a kulturní aktivity místních organizací i jednotlivců. Naše mládež se tak nemusí nudit, opíjet či jinak marnit čas. Může hrát divadlo, zpívat, číst, sportovat.

Na co se zaměřila školská politika radnice přímo, v čem spatřujete případný pokrok?

Tak trochu vynucenou prioritou se staly rekonstrukce školních budov a nastavení vyváženého systému rozpočtů pro jednotlivá školská zařízení. Osobně bych si přál, abychom se co nejdříve posunuli od starostí o budovy k rozvoji lidského potenciálu a celoživotnímu vzdělávání.

Zaujalo mě

Je to už několik měsíců, co jsem sledoval večerní zpravodajskou relaci. Hlasatelka právě informovala o kruté zimě v Rusku, kde nefungovaly dodávky energií a lidé tam zoufale sháněli dřevo na topení, aby se alespoň trochu zahřáli. A jak to tak bývá, objevili se ve městech překupníci s topivem, kteří prodávali dřevo za několikanásobek tržní ceny. Určitě bych si této obyčejné zprávy ani nevšiml, kdyby jedna z mých školou povinných dcer nepoznamenala: „Těm lidem by přece měli prodávat dřevo na topení za nižší cenu než je běžné, když je v jejich zemi krutá zima a nefunguje jim elektrika ani plyn. Proč ho prodávají s několikanásobnou přirážkou ?“ Jak přirozené a srozumitelné. To jen já občas zapomenu svým dětem vysvětlit, jak se stát opravdu bohatým.

Událost měsíce
42. Mezinárodní kongres monitoringových agentur


Fédération Internationale des Bureaux d´Extraits de Presse

Václav Havel převzal patronát nad konáním 42. mezinárodního kongresu FIBEP (Fédération Internationale des Bureaux d´Extraits de Presse) v Praze. „Vaše krásné město očekává v příštím roce účastníky kongresu ze 40 zemí světa," sděluje Joachim von Beust, generální tajemník a hospodář FIBEP, a dodává: " Prahu jsme si vybrali proto, že v České republice je naším dobrým partnerem společnost NEWTON I.T., která se může zhostit náročné úlohy hostitele a pořadatele.“ http://www.newtonit.cz

Odkaz měsíce
Internetový obchod s hračkami
Sedm let jsme na trhu...
http://www.svethracek.cz
Diář akcí
Pondělí 19. června 2007
Zastupitelstvo MČ Praha 20 Horní Počernice

Zasedání zastupitelstva městské části se koná od 17:00 hod. v Kulturním centru Domeček. http://www.pocernice.cz/

Úterý 20. června 2007
Studio Česko

Od 15:35 hod. budu hostem moderátora Ondřeje Černého v pořadu Studio Česko.
Bude to rozhlasová premiéra :-)
A hned 25 minut živého vysílání...
To bude hukot :-)
http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/

Čtvrtek 22. června 2007
ČT 1 pořad POKR

Newton IT bude v tomto pořadu spolu s Technickou univerzitou v Liberci prezentovat systém na automatické rozpoznávání řeči.
POKR - POstřehy, Komentáře a Rady pro podnikatele. Pořad pro podporu a rozvoj podnikání. http://www.ceskatelevize.cz/

Čtvrtek 28. června 2007
ZŠ Stoliňská slaví 220 let

Základní škola Stoliňská v Horních Počernicích oslaví 220 let od svého založení. Začátek slavnosti je ve 14:00 hod. http://www.zschvaly.wz.cz/

Copyright © 2006 - 2008 Petr Herian - všechna práva vyhrazena.Životopis | Z médií | Obrazem | Odkazy | Kontakt